Wersja obowiązująca z dnia

Vademecum stosowania nawozów naturalnych

Kiedy można Rozwozić gnojowicę?

Zgodnie z ustawą z dnia 10 lipca 2007 r. o nawozach i nawożeniu nawozy naturalne i organiczne w postaci płynnej lub stałej, (obornik, gnojówka, gnojowica) można stosować w terminie od 1 marca do 30 listopada. Wyjątek stanowią uprawy pod osłonami, gdzie takie nawozy możemy stosować cały rok.

 

Kiedy nie można wylewać gnojowicę na pole?

Gnojowicę można stosować w terminie od 1 marca do 20 października. W przypadku nawozów stałych np. obornikiem jest to termin 1 marca – 31 października.

 

Kiedy można nawozić pola?

Terminy stosowania nawozów naturalnych stałych: Grunty orne, w tym objęte wykazami w załącznikach nr 2 i 3 - 1 marca - 31 października; Uprawy trwałe, uprawy wieloletnie, trwałe użytki zielone - 1 marca - 30 listopada.

 

Jakie kary za wywóz gnojowicy?

Należy przestrzegać ww. terminów, gdyż za wywiezienie obornika na pole poza sezonem nawożenia rolnikowi grozi 500 zł grzywny, a także wstrzymanie dopłat bezpośrednich.

 

Jaka jest różnica między gnojówka a gnojowica?

płytkiej ściółce oprócz obornika wytwarzana jest gnojówka, czyli przefermentowany mocz z niewielką ilością kału, przenikający przez warstwę ściółki i gromadzony w specjalnych zbiornikach. Gnojowica powstaje w bezściółkowym systemie chowu i jest mieszaniną odchodów zwierząt i wody z mycia stanowisk i pojenia.

 

Czy można wozić gnojowicę na zboże?

Na gnojówkę stosowaną przed siewem dobrze reagują buraki cukrowe i pastewne, ziemniaki, kukurydza i zboża jare. Nawóz ten można stosować również w okresie wegetacji pod rośliny w szerokiej rozstawie.

 

Kiedy można wozić obornik na łąki?

Kiedy stosować obornik na użytki zielone? Optymalny czas na stosowanie obornika to okres poza wegetacyjny, zwłaszcza listopad, ponieważ obornik jest stosowany na darń łąkową.

 

Ile czasu jest na przykrycie gnojowicy?

Zapisano tam obowiązek przyorania obornika w ciągu czterech godzin od wyrzucenia go na pole. Potwierdzenie spełnienia obowiązku będzie leżało po stronie rolnika i odbędzie się za pośrednictwem stosownej aplikacji.

 

Czy rolnik może składować obornik na polu?

Według tego dokumentu składowanie obornika bezpośrednio na gruntach rolnych jest możliwe, jednak nie może trwać dłużej niż 6 miesięcy. Pryzmy powinny być ponadto umiejscowione na polu, które w najbliższym zmianowaniu przeznaczone jest do nawożenia naturalnego.

 

Jak przechowywać gnojowicę?

Zgodnie z ustawą o nawozach i nawożeniu nawozy naturalne w postaci płynnej (gnojowica i gnojówka) należy przechowywać wyłącznie w szczelnych zbiornikach o pojemności umożliwiającej gromadzenie co najmniej 4 miesięcznej produkcji tego nawozu. Zbiorniki te powinny być zamknięte, w rozumieniu przepisów odrębnych.

 

Co to jest płyta Gnojowa?

Każda płyta obornikowa składa się z izolacji poziomej i pionowej oraz studzienki rewizyjnej i zbiornika na wody gnojowe. Wielkość płyty uzależniona jest od ilości obornika, która z kolei wynika ze stanu pogłowia zwierząt hodowlanych.

 

Kto kontroluje składowanie obornika kurzego?

Zgodnie z art. 32 ustawy o nawozach Inspekcja Ochrony Środowiska przeprowadza kontrolę przestrzegania przepisów dotyczących warunków stosowania i przechowywania nawozów, nawozów oznaczonych znakiem „NAWÓZ WE” oraz środków wspomagających uprawę roślin w sposób określony w przepisach o Inspekcji Ochrony Środowiska.

 

W jakiej odległości od sąsiada można składować obornik?

Stosując przepisy dotyczące tworzenia płyt obornikowych do tematyki pryzm obornika na gruncie rolnym regulacje mówią nam o tym, że odległość od działki sąsiedniej powinna wynosić przynajmniej 4 metry, a wyloty płyt od samych zabudowań mieszkalnych 30 m (otwory drzwiowe i okienne).

 

Ile daje się gnojowicy na hektar?

Dawki gnojowicy powinny zatem oscylować w granicach do 15 m3/ha gnojowicy bydlęcej oraz do 10 m3/ha gnojowicy świńskiej. Ilości te należy wyznaczać i korygować w zależności od zawartości azotu w tym nawozie!

 

Ile czasu jest na zaoranie gnojowicy?

Zgodnie z nowymi zasadami, rolnicy będą musieli wykonać dwa zdjęcia – jedno z momentu wywiezienia obornika, a drugie z momentu jego przyorania – w czasie nieprzekraczającym 12 godzin.

 

Czy wylewanie gnojowicy na pola jest legalne?

Niestety, ale przepisy prawa ograniczają wykorzystywanie takiego nawozu. Dlatego należy pamiętać, że gnojowicę można wylewać tylko w okresie od 1 marca do 31 października. Warto jednak wiedzieć, że w niektórych przypadkach możliwe jest przedłużenie tego terminu do końca listopada.

 

Gdzie można zgłosić smród z pola?

Jeśli pogoda na to pozwala, rolnicy wywożą obornik na pola. Choć przy obecnej fali mrozu trudno w to uwierzyć, w tym roku były już wystarczająco sprzyjające do tego warunki. Dlatego mieszkańcy zgłaszają sprawy policji.

 

Gdzie zgłosić wywóz obornika?

Organem właściwym do przeprowadzenia kontroli jest w takim przypadku WIOŚ chociaż kontrolę może wszcząć wójt (burmistrz, prezydent miasta). Oba te organy powinny posiadać plan nawożenia obowiązujący rolnika.

_____________________________

https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=terminy+wywozu+gnojowicy

 

Załączniki