Wersja obowiązująca z dnia

Segregacja odpadów punktem wyjścia do recyklingu

Segregacja odpadów punktem wyjścia do recyklingu

„7 produktów, które można uzyskać z recyklingu”

Choć z badań przeprowadzonych przez Fundację Komunikacji Społecznej wynika, że dokładnie połowa konsumentów gotowa jest płacić wyższą cenę za produkty przyjazne dla środowiska, to niewiele osób zdaje sobie sprawę, że podczas zakupów często sięgają po produkty, które zostały wytworzone na skutek recyklingu.

Dzięki odpowiedniej segregacji odpadów nie tylko łatwiej można je poddawać procesowi recyklingu, ale także obniża się koszt produkcji nowych artykułów. Ponowne wykorzystanie przetworzonych odpadów bardzo często stosuje się do produkcji przedmiotów codziennego użytku. Sprawdźmy to na konkretnych przykładach.

Z papieru można odzyskać ponad 5 000 różnego rodzaju produktów. Są to między innymi: papier do pisania, serwetki, bandaże, banknoty, opakowania do jajek, doniczki czy abażury.

Dzięki poddaniu procesowi recyklingu plastiku (PET lub HDPE) można uzyskać: długopisy, folie, opakowania, butelki, zabawki, ubrania (np. polarowe) czy meble ogrodowe.

Z kolei ze szkła, które może być przetwarzane praktycznie w nieskończoność, można otrzymać takie przedmioty, jak: pojemniki szklane, blaty kuchenne, izolacje ścian, czy oczywiście kolejne butelki.

Pogodzenie wzrostu gospodarczego z ochroną środowiska jest coraz częściej zauważalne w asortymentach firm z wielu branż. Takie podejście to efekt presji konsumentów, którzy coraz bardziej zwracają uwagę na środowisko. Aż 70% badanych uważa, że przedsiębiorstwa z powodzeniem mogą realizować cele gospodarcze i ekonomiczne. Właśnie dlatego w sklepach całego świata możemy znaleźć produkty pochodzące z recyklingu. Oto 7 najciekawszych przykładów:

 1. Butelki Coca-Coli

  Wszystkie butelki najbardziej znanego napoju na świecie są wykonane w 100% z odnawialnych surowców.
   
 2. Artykuły biurowe firmy Exacompta

  Segregatory lub teczki z serii Forever potwierdzają, że produkty pochodzące z recyklingu są tak samo niezawodne oraz atrakcyjne, jak artykuły wykonane z droższych, nie ekologicznych materiałów.
   
 3. Telefony komórkowe marki Apple

  Starsze modele telefonów tej marki, które nie mogły zostać naprawione, są rozbierane na części za pomocą specjalnie skonstruowanego robota, odzyskując tym samym 1,9 tony aluminium, 7 kg srebra, 1,3 kg złota oraz wiele innych materiałów.
   
 4. Krzesło biurowe HAG Capisco

  Innowacyjne i ergonomiczne krzesło norweskiej firmy Scandinavian Business Seating otrzymało nagrodę „Najlepszego produktu z recyklingu” w konkursie Epro Awards. Projekt krzesła pozwala m.in. szybko je rozłożyć bez użycia dodatkowych narzędzi.
   
 5. Lampy, wieszaki, regały marki REC.ON

  Firma przy produkcji swoich produktów wykorzystuje zużyte części samochodowe oraz drewno z odzysku.
   
 6. Deski, palisady. Płyty HANIT.

  Zaawansowana technologia przetwarzania zmieszanych tworzyw sztucznych, pozwoliła firmie wykorzystać plastikowe odpady jako główny element autorskiego tworzywa o nazwie hanit, które jest wykorzystywane między innymi do budowy pomostów, kładek, wejść na plażę, tarasów czy promenad.
   
 7. Meble kuchenne IKEA

  Znana sieć sklepów z meblami we współpracy ze szwedzkim studiem Form Us With Love, stworzyła pierwszą serię mebli kuchennych, która została wyprodukowana z plastiku i drewna przemysłowego. Seria Kungsbacka ma być w stanie wytrzymać 25 lat użytkowania i pasować do każdego pomieszczenia kuchennego.

 

Źródła: strony internetowe Ekofabryka i inne
Akcja edukacji ekologicznej. Działania prowadzone przez WPK Sp. z o.o. w Reszlu w ramach umowy na „Odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych z  terenu Gminy Reszel”