Reszel, 04.09.2026 r. RGOŚ.6840.6.2025 OGŁOSZENIE Burmistrz Reszla ogłasza I przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż nieruchomości, stanowiącej lokal mieszkalny nr 2 położony na parterze w budynku przy ul. Paderewskiego 1, o powierzchni 49,46 m² wraz z pomieszczeniem przynależnym stanowiącym piwnicę o pow. 8,50 m² oraz udziałem 15/100 części w nieruchomości wspólnej stanowiącej części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali oraz działkę gruntu oznaczoną nr 114/7 o pow. 0,0626 ha ujawnioną w KW OL1K/00024816/6
Reszel, 04.09.2026 r.
RGOŚ.6840.6.2025
OGŁOSZENIE
Burmistrz Reszla ogłasza I przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż nieruchomości, stanowiącej lokal mieszkalny nr 2 położony na parterze w budynku przy ul. Paderewskiego 1, o powierzchni 49,46 m² wraz z pomieszczeniem przynależnym stanowiącym piwnicę o pow. 8,50 m² oraz udziałem 15/100 części w nieruchomości wspólnej stanowiącej części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali oraz działkę gruntu oznaczoną nr 114/7 o pow. 0,0626 ha ujawnioną w KW OL1K/00024816/6
- Cena wywoławcza: 67 000,- zł.
- Podatek VAT - zwolniony- art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2025 r. poz. 775)
- Wysokość wadium: 6 700 zł
- Postąpienie (minimum): 6 70 zł
Nieruchomość wpisana jest do Gminnej Ewidencji Zabytków miasta i gminy Reszel ustanowionej Zarządzeniem Nr 49/2021 z dnia 17 maja 2021 r. Burmistrza Reszla, wobec czego nabywcy będą zobowiązani do przestrzegania przepisów o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, zachowania sposobu użytkowania obiektu, solidarnego ponoszenia kosztów remontów części wspólnych budynku oraz wykonywania prac remontowych w sposób nie niszczący zabytkowej substancji.
Nieruchomość nie posiada świadectwa charakterystyki energetycznej, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 2014 r. o charakterystyce energetycznej budynków art. 3 ust. 4 pkt. 1 (t.j. Dz.U. z 2024 poz. 101).
Stan techniczny lokalu określono jako wymagający przeprowadzenia prac remontowo-naprawczych.
Warunki przetargu:
- Przetarg odbędzie się w dniu 15.10.2026 r. o godz. 10:00 w siedzibie Urzędu Gminy w Reszlu przy ul. Reymonta 1-4, pok. Nr 3.
- Podane wadium powinno być wpłacone w pieniądzu do dnia 12.10.2026 r. na konto Urzędu w BS w Reszlu Nr 20 8851 0008 2001 0000 0101 0004 w taki sposób aby do dnia 12 października 2026 r. środki pieniężne znalazły się na koncie urzędu. Dowód wniesienia wadium na daną nieruchomość podlega przedłożeniu komisji przetargowej przed otwarciem przetargu.
- Uczestnicy przetargu winni legitymować się dowodem osobistym lub paszportem. W przypadku ustawowej małżeńskiej wspólności majątkowej wadium na przetarg należy wnieść w imieniu obojga małżonków. Ponadto wymagana jest obecność małżonków na przetargu lub zwykłe pełnomocnictwo udzielone przez nieobecnego małżonka do: wniesienia wadium, uczestnictwa w przetargu w jego imieniu i składania oświadczeń związanych z przetargiem. Firmy lub spółki przystępujące do przetargu muszą przedłożyć wypis z odpowiedniego rejestru lub ewidencji działalności gospodarczej wraz z ważnymi pełnomocnictwami.
- Wadium wpłacone przez uczestnika przetargu, który nie został nabywcą nieruchomości, będzie zwrócone w przeciągu 3 dni od daty zamknięcia przetargu. Uczestnikowi, który wygra przetarg, wadium zalicza się na poczet ceny nabycia.
- Cena nieruchomości sprzedawanej w drodze przetargu, pomniejszona o wpłacone wadium, podlega zapłacie nie później niż do wyznaczonego terminu zawarcia umowy notarialnej.
- Koszty notarialne i sądowe związane z nabyciem nieruchomości pokrywa nabywca.
- Termin zawarcia umowy notarialnej zostanie ustalony przez organizatora przetargu w ciągu 21 dni od daty rozstrzygnięcia przetargu. Jeżeli wyłoniony w przetargu nabywca nieruchomości nie przystąpi bez usprawiedliwienia do zawarcia umowy w wyznaczonym miejscu i terminie, Burmistrz Reszla może odstąpić od zawarcia umowy, a wpłacone wadium nie podlega zwrotowi.
- Nieruchomość według miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Reszel, wsi Święta Lipka i drogi pielgrzymkowej na trasie Reszel - Święta Lipka uchwalonego przez Radę Miejską w Reszlu Uchwała XXX/170/ z dnia 21.05.2009 r., położona jest na terenie oznaczonym jako MU.7 tereny mieszkaniowo- usługowe.
- Osoby przystępujące do przetargu powinny zapoznać się ze stanem nieruchomości. Wydanie nieruchomości nastąpi w dniu podpisania aktu notarialnego.
- Osoby zainteresowane nabyciem nieruchomości mogą ją obejrzeć po uprzednim uzgodnieniu z pracownikiem Urzędu inspektor Panią Emilią Nowak, tel. kontaktowy: 89 755 39 20, w godz. od 7:30 do 15:30.
- Cudzoziemcy chcący nabyć powyższą nieruchomość powinni spełniać warunki zawarte w ustawie z dnia 24 marca 1920 r., o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców (jedn. tekst Dz. U. z 2017 poz. 2278).
- Informacji dotyczących przetargu udziela pracownik Urzędu Pani Emilia Nowak, telefon 89 755 39 20, w godz. poniedziałek - czwartek od 7:00 - 15:30, piątek 7:00 - 13:00
- Burmistrz Reszla zastrzega sobie prawo odwołania lub unieważnienia przetargu.
Sporządziła: Emilia Nowak