Wersja obowiązująca z dnia

OGŁOSZENIE Burmistrz Reszla ogłasza I przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż nieruchomości, stanowiącej:

                                                                                                                   Reszel, 04.09.2026 r.

RGOŚ.6840.13.2025       

OGŁOSZENIE

Burmistrz Reszla ogłasza I przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż nieruchomości, stanowiącej:

-   działkę zabudowaną oznaczoną numerem geodezyjnym 297/1 o   pow. 1334 m2,  KW   OL1K/00028400/5 położoną w obrębie geodezyjnym 7 – Klewno gm. Reszel ,

- budynek mieszkalny Nr 63 o pow. zabudowy 80 m2 oraz budynek gospodarczy o pow. zabudowy 28 m2 posadowione na w/w działce,        

- działkę niezabudowaną oznaczoną numerem geodezyjnym 297/3 o pow. 587 m2, KW OL1K/00028400/5 położoną w obrębie geodezyjnym 7 – Klewno gm. Reszel, stanowiącą drogę dojazdową do działki nr 297/1.                                                                                       

  

Działka zabudowana budynkiem mieszkalnym i gospodarczym o kształcie zbliżonym do prostokątnego, częściowo ogrodzona stalową siatką i płotem. Do działki doprowadzona jest sieć wodociągowa, elektroenegretyczna oraz sieć kanalizacji sanitarnej tzw. szambo.  Sieć gazownicza, ciepłownicza i telekomunikacyjna niedostępne w bliskiej okolicy. Rzeźba terenu regularna z nielicznym drzewostanem.

Budynek mieszkalny jednorodzinny z 1976 r. posadowiony na w/w działce posiada dwie kondygnacje bez podpiwniczenia. Wykonany w technologii tradycyjnej murowanej. Dach pokryty jest eternitem, bez podbitki dachowej. Stolarka drzwiowa zewnętrzna drewniana, stolarka okienna pcv i drewniana. Termoizolacja budynku wykonana na jednej ścianie szczytowej, na pozostałych ścianach brak ocieplenia. Elewacja zakończona tynkiem tradycyjnym. Budynek posiada wady konstrukcyjne takie jak pęknięcia ścian oraz inne uszkodzenia elewacji, instalacji, stolarki okiennej i drzwiowej, obróbek dekarskich, a także okładzin ściennych, podłogowych i sufitów. Wykończenie ścian wewnątrz budynku farbami i glazurą, na sufitach farba i kasetony, podłoga wyłożona terakotą a w niektórych miejscach wylewka betonowa. Źródłem ogrzewania budynku jest kocioł centralnego ogrzewania opalany drewnem, niesprawny w chwili obecnej.  Ogólny stan techniczny budynku na poziomie słabym. Ponadto na szacowanej nieruchomości znajduje się drewniany budynek gospodarczy o powierzchni zabudowy 28 m2 w stanie ruiny. Nieruchomość posiada dostęp do drogi publicznej poprzez działkę nr  297/3

• Cena wywoławcza: 50 000 zł

   w tym: cena budynku – 32 700 zł, cena gruntu – 13 800 zł, cena działki stanowiącej drogę dojazdową - 3 500 zł.

• Podatek VAT -  zwolnienie na podst. art. 43 ust.1 pkt 10 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od  towarów i usług ( Dz. U. 2025 r., poz. 775) - nabycie towaru używanego.

• Wysokość wadium:  5 000 zł

• Postąpienie ( minimum ):  500 zł

Warunki przetargu:

  1. Przetarg odbędzie się w dniu 22.10.2026 r. o godz. 10:00 w siedzibie Urzędu Gminy w Reszlu przy ul. Reymonta 1-4, pok. Nr 3.
  2. Podane wadium powinno być wpłacone do dnia 19.10.2026 r. na konto Urzędu w BS w Reszlu Nr 20 8851 0008 2001 0000 0101 0004 w taki sposób aby do dnia 20 września 2024 r. środki pieniężne znalazły się na koncie urzędu. Dowód wniesienia wadium na daną nieruchomość podlega przedłożeniu komisji przetargowej przed otwarciem przetargu.
  3. Uczestnicy przetargu winni legitymować się dowodem osobistym lub paszportem. W przypadku ustawowej małżeńskiej wspólności majątkowej wadium na przetarg należy wnieść imieniu obojga małżonków. Ponadto wymagana jest obecność małżonków na przetargu lub zwykłe pełnomocnictwo udzielone przez nieobecnego małżonka do wniesienia wadium, uczestnictwa w przetargu w jego imieniu i składania oświadczeń związanych z przetargiem. Firmy lub spółki przystępujące do przetargu muszą przedłożyć wypis z odpowiedniego rejestru lub ewidencji działalności gospodarczej wraz z ważnymi pełnomocnictwami.
  4. Wadium wpłacone przez uczestnika przetargu, który nie został nabywcą nieruchomości, będzie zwrócone w przeciągu 3 dni od daty zamknięcia przetargu. Uczestnikowi, który wygra przetarg, wadium zalicza się na poczet ceny nabycia.
  5. Cena nieruchomości sprzedawanej w drodze przetargu, pomniejszona o wpłacone wadium, podlega zapłacie nie później niż do wyznaczonego terminu zawarcia umowy notarialnej.
  6. Koszty notarialne i sądowe związane z nabyciem nieruchomości pokrywa nabywca.
  7. Termin zawarcia umowy notarialnej zostanie ustalony przez organizatora przetargu w ciągu 21 dni od daty rozstrzygnięcia przetargu. Jeżeli wyłoniony w przetargu nabywca nieruchomości nie przystąpi bez usprawiedliwienia do zawarcia umowy w wyznaczonym miejscu i terminie, Burmistrz Reszla może odstąpić od zawarcia umowy, a wpłacone wadium nie podlega zwrotowi.
  8. Teren, na którym znajduje się nieruchomość objęty jest Planem Ogólnym, w którym  działka 297/1 oznaczona jest w części symbolem 77SO – Strefa Otwarta o profilu podstawowym: teren rolnictwa z zakazem zabudowy, teren lasu, teren zieleni naturalnej, teren wód, teren komunikacji, teren ogrodów działkowych, teren infrastruktury technicznej, a w części oznaczona symbolem 175SZ - strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową, o profilu podstawowym: teren zabudowy zagrodowej, teren produkcji w gospodarstwach rolnych, teren akwakultury i obsługi rybactwa, teren komunikacji, teren zieleni urządzonej, teren ogrodów działkowych, teren infrastruktury technicznej. Działka nr 297/3 oznaczona jest symbolem 77SO – Strefa Otwarta o profilu podstawowym: teren rolnictwa z zakazem zabudowy, teren lasu, teren zieleni naturalnej, teren wód, teren komunikacji, teren ogrodów działkowych, teren infrastruktury technicznej.
  9. Osoby przystępujące do przetargu powinny zapoznać się ze stanem nieruchomości. Wydanie nieruchomości nastąpi w dniu podpisania aktu notarialnego.
  10. Osoby zainteresowane nabyciem nieruchomości mogą ją obejrzeć po uprzednim uzgodnieniu z pracownikiem Urzędu Panią Emilią Nowak, inspektor ds. gospodarki nieruchomościami, tel. kontaktowy: 89 755 39 20, w godz. od 7:00 do 15:30.
  11. Cudzoziemcy chcący nabyć powyższą nieruchomość powinni spełniać warunki zawarte w ustawie z dnia 24 marca 1920 r., o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców (jedn. tekst Dz. U. z 2017 poz. 2278.).
  12. Informacji dotyczących przetargu udziela pracownik Urzędu Pani Emilia Nowak, telefon 89 755 39 20, w godz. od 7:00 do 15:30.
  13. Burmistrz Reszla zastrzega sobie prawo odwołania lub unieważnienia przetargu.

 

 

 

 

 

 

Sporządziła: Emilia Nowak

Załączniki